Jaký je rozdíl mezi ASTM A350 LF1 LF2 LF3

Sep 24, 2020

Rozdíl mezi ASTM A350 LF1 LF2 LF3

ASTM A350je standardní specifikace pokrývající uhlíkové a nízko{0}}legované ocelové kované nebo prstencové-příruby, kované fitinky a ventily určené především pro nízkoteplotní-provozy a vyžadující testování vrubové houževnatosti. Jsou vyráběny podle odpovídajících rozměrových norem ASME nebo API. Výkovky mohou být vyrobeny z ingotů, bloků, předvalků, desek nebo tyčí procesem kování za tepla-. Ocel musí být zcela zničena a-zrnitá. ASTM A350 pokrývá několik stupňů a tříd: stupeň LF1, stupeň LF2, stupeň LF3, stupeň LF5, stupeň LF6, stupeň LF9, stupeň LF787; a třída 1, třída 2, třída 3.


  • ASTM A350LF1: Základní nízkoteplotní-uhlíková ocel; vhodné pro teploty až do -29 stupňů; vyznačuje se nižší pevností a houževnatostí; používané v obecných nízkoteplotních potrubních systémech.

  • ASTM A350LF2: Nejčastěji používaná nízko{0}}uhlíková ocel; vhodné pro teploty až -46 stupňů; použitelné pro potrubí, ventily a armatury v chladném prostředí.

  • ASTM A350LF3: 3,5 % nikl, 0,20 % uhlíková legovaná ocel; vhodné pro teploty až -101 stupňů; speciálně navržený pro kryogenní podmínky, zařízení na LNG (Liquefied Natural Gas) a polární prostředí.


ASTM A350LF1LF2LF3 Chemické složení

Stupeň

C

Mn

P

S

Si

Ni

Cr

Mo

Cu

Nb

V

N

Stupeň LF1

0.30

0.60-1.35

0.035

0.040

0.15-0.30

0,40 max

0,30 max

0,12 max

0,40 max

max. 0,02

0,08 max

...

Stupeň LF2

0.30

0.60-1.35

0.035

0.040

0.15-0.30

0,40 max

0,30 max

0,12 max

0,40 max

max. 0,02

0,08 max

...

Stupeň LF3

0.20

0,90 max

0.035

0.040

0.20-0.35

3.3-3.7

0,30 max

0,12 max

0,40 max

max. 0,02

max. 0,03

...


Mechanické vlastnosti A350 LF1 LF2 LF3

Mechanické vlastnosti

Tah, min, ksi[MPa]

Výnos, min, ksi[MPa]

Prodloužení, %(min)

LF1

60-85 [415-585]

30[205]

25

LF2

70-95 [485-655]

36[250]

22

LF3

70-95 [485-655]

37.5[260]

22

Factory ASTM A350 LF1 LF2 LF3 Flange Fittings


Co je materiál A350 LF1?

ASTM A350 LF1je třída kování pro nízkoteplotní-uhlíkovou ocel (LTCS). Jeho chemické složení zahrnuje C menší nebo rovno 0,30 %, Mn 0,60–1,35 %, Si 0,15–0,30 %, P menší nebo rovno 0,035 % a S menší nebo rovné 0,04 %. Vyžaduje normalizační tepelné zpracování a musí projít rázovou rázovou zkouškou Charpy V-při teplotě -20 stupňů F (-29 stupňů). Používá se v kovaných přírubách, fitinkách a ventilech.


Co je materiál ASTM A350 Grade LF2?

ASTM A350 LF2je nejrozšířenějším typem výkovků z nízkoteplotní uhlíkové oceli-. Vyžaduje normalizační ošetření a musí projít rázovým vrubovým testem Charpy V- při -50 stupňů F (-46 stupňů). Chemické složení ASTM A350 Grade LF2 je totožné s chemickým složením LF1 (C menší nebo rovno 0,30 %, Mn 0,60–1,35 %, Si 0,15–0,30 %, P menší nebo rovno 0,035 %, S menší nebo rovno 0,04 %); avšak mez kluzu a350 lf2 (250 Mpa) je vyšší než u LF1.


Ocel třídy A350 LF2 je uhlíková legovaná ocel, která byla navržena tak, aby měla zvýšenou pevnost a odolnost proti korozi. Často se používá v nízkoteplotních-aplikacích, které vyžadují optimální houževnatost a tažnost.


Co je materiál A350 LF3?

ASTM A350 LF3je také označována jako „3,5% niklová ocel“ nebo „3,5-Ni ocel“ a je navržena pro použití v extrémně chladných prostředích. Jeho chemické složení zahrnuje C menší nebo rovno 0,20 %, Mn menší nebo rovno 0,90 %, Si 0,20–0,35 %, Ni 3,3–3,7 %, P menší nebo rovno 0,035 % a S menší nebo rovné 0,04 %. Vyžaduje normalizované a temperované tepelné zpracování, aby byla zajištěna adekvátní houževnatost při nízkých-teplotách. Zkouška nárazem Charpyho V-zářezem byla provedena při -150 °F (-101 °).


ASTM A350 LF3 je ocel 3,5-Ni, která se primárně používá pro aplikace při teplotách pod nulou. Dokáže odolat teplotám až -101 stupňů Celsia (150 stupňů Fahrenheita), díky čemuž je ideální pro kryogenní aplikace.


Jaký je rozdíl mezi třídou 1 a třídou 2 SA 350 LF2?

  • ASME SA 350 LF2 Třída 1: Testování nárazem se provádí při teplotě -50 stupňů F (-45,6 stupně) a musí být dosaženo průměrné nárazové energie 15 ft-lbs. Je vhodný pro všeobecné provozní podmínky při nízkých teplotách.

  • ASTM A350 Grade LF2 Třída 2: Zkoušky nárazem se provádějí při relativně mírnější teplotě 0 stupňů F (-18 stupňů), ale musí být dosaženo vyšší průměrné nárazové energie 20 ft-lbs. Třída 2 je vhodná pro aplikace vyžadující nárazové zkoušky, ale provozované při teplotách blízkých okolním podmínkám.


Ekvivalentní materiál ASTM A350 lf2

  • Výkovky:ASTM A105/A105N

  • Trubky: ASTM A333 Grade 6

  • Kování: ASTM A420 WPL6


Tento typ oceli má vynikající houževnatost a je odolný vůči křehnutí v důsledku síry, fosforu a dalších prvků ve slitině.


Díky dobré svařitelnosti je vhodný pro použití v tlakových nádobách a potrubních systémech, které jsou vystaveny extrémním teplotám nebo drsnému prostředí.


FAQ:

1. Jaký je hlavní rozdíl mezi ASTM A350 LF1 a LF2?

Primární rozdíl spočívá v chemickém složení a pevnosti v tahu. Zatímco obě jsou nízkoteplotní uhlíkové oceli, LF2 má vyšší obsah manganu (Mn) a mírně vyšší minimální pevnost v tahu (485 MPa oproti 415 MPa u LF1). V důsledku toho je LF2 více používán a skladován v ropném a plynárenském průmyslu díky svým vynikajícím mechanickým vlastnostem.


2. Lze použít ASTM A350 LF2 místo LF1?

Ano, ASTM A350 LF2 je obecně považován za upgrade pro LF1. Protože LF2 má vyšší pevnost a podobné požadavky na rázovou houževnatost při nízkých teplotách, může typicky splňovat požadavky LF1. Inženýři však musí před nahrazením ověřit, že chemická omezení konkrétního projektu (jako uhlíkový ekvivalent) jsou v souladu s vlastnostmi LF2.


3. Jaká je teplota nárazové zkoušky pro ASTM A350 LF1?

ASTM A350 LF1 je navržen pro provoz při nízkých-teplotách a obvykle vyžaduje Charpyho V-vrubovou zkoušku nárazem při -20 stupních F (-29 stupňů). Pro srovnání, LF2 je také testován při -50 stupňů F (-46 stupňů). Díky tomu je LF1 vhodný pro mírně chladná prostředí, zatímco LF2 je standardem pro přísnější arktické nebo kryogenní podmínky zpracování.


4. Proč je ASTM A350 LF2 na trhu běžnější než LF1?

LF2 je "průmyslový standard", protože nabízí lepší rovnováhu mezi svařitelností, houževnatostí a pevností. Vzhledem k tomu, že cenový rozdíl mezi těmito dvěma je zanedbatelný, většina výrobců a obchodníků upřednostňuje LF2 pro zjednodušení zásob. LF1 je nyní specifikován jen zřídka, pokud se nejedná o starší projekty nebo velmi specifické aplikace s nízkým-zátěžem.


5. Jaký je rozdíl mezi ASTM A350 LF2 třídy 1 a třídy 2?

Rozdíl je v rázové teplotě a energetických požadavcích. Třída 1 je standardní verze testovaná při -50 stupňů F (-46 stupňů). Třída 2 je testována při 0 stupních F (-18 stupňů), ale má vyšší požadavky na pevnost. Pro většinu zakázek B2B v potrubních systémech se „LF2“ standardně vztahuje na třídu 1.


6. Je ASTM A350 LF2 nerezová nebo uhlíková ocel?

ASTM A350 LF2 je nízkoteplotní uhlíková ocel (LTCS), nikoli nerezová ocel. Neobsahuje žádný významný chrom ani nikl. Je speciálně kovaný pro součásti potrubí, jako jsou příruby a ventily, kde je kritická vrubová houževnatost, aby se zabránilo křehkému lomu v chladném klimatu.


7. Jak si stojí ASTM A350 LF2 v porovnání s ASTM A105?

Klíčovým rozdílem je teplotní vhodnost. ASTM A105 je určen pro provoz při okolních a-teplotách (nevyžaduje se žádný nárazový test), zatímco A350 LF2 je speciálně pro provoz při nízkých-teplotách (vyžaduje nárazové testování při -50 stupních F). A105 byste nikdy neměli používat v aplikacích pod nulou, kde je specifikováno LF2, protože A105 může zkřehnout a prasknout.


8. Jaké jsou běžné aplikace pro příruby ASTM A350 LF1/LF2?

Tyto materiály se primárně používají v aplikacích ropy a zemního plynu proti proudu a po proudu, v chemických závodech a na pobřežních plošinách. konkrétně

používají se v potrubích a tlakových nádobách provozovaných v chladných oblastech nebo manipulujících s kapalinami, které podléhají rychlému ochlazení (Joule-Thomsonův efekt).


9. Jaká je typická cena za kg výkovků ASTM A350 LF2?

Cena za ASTM A350 LF2 se obvykle pohybuje od 1,50 do 3,50 USD za kg, v závislosti na složitosti výkovku, velikosti a požadavcích na tepelné zpracování (Normalizované vs. Kalené a temperované). Ceny podléhají kolísání přirážek na trzích surové uhlíkové oceli a manganu.


10. Jaké jsou nevýhody použití ASTM A350 LF1?

Hlavní nevýhodou LF1 je jeho omezená dostupnost a nižší pevnost. Protože má nižší limit manganu, jeho kalitelnost a houževnatost jsou horší než LF2. Najít výrobce, který skladuje surovinu LF1, je často obtížnější a časově-náročnější než získání standardního LF2.


11. Vyžaduje ASTM A350 LF2 shodu s NACE MR0175?

Ve výchozím nastavení ne, ale je velmi běžné objednávat LF2 tak, aby vyhovoval NACE MR0175/ISO 15156. Při použití v "kyselém provozu" (prostředí H2S) musí mít výkovek LF2 kontrolovanou tvrdost (obvykle menší nebo rovnou 22 HRC) a specifické tepelné zpracování, aby se zabránilo praskání sulfidovým napětím (SSC).


12. Kdy NEPOUŽÍVAT ASTM A350 LF2?

Nepoužívejte LF2 pro vysoce korozivní prostředí (kdenerezová přírubanebo Duplex, jako je F51) nebo pro ultra-kryogenní provoz pod -50 stupňů F (-46 stupňů). Pro teploty až -150 stupňů F jsou nezbytné materiály jako ASTM A350 LF3 (3,5% niklová ocel) nebo austenitické nerezové oceli.


O společnosti Zhengzhou Huitong Pipeline Equipment Co., LTD.

HT PIPE je známý-obchodník a vývozce. Jsme dodavatel materiálů z nerezových/uhlíkových/niklových slitin se zkušenostmi s exportem 15+. Dodáváme nejen trubky, desky, kruhové tyče, ale také potrubní tvarovky, příruby atd. Kontaktujte nás pro více informací a ceny zdarma.


Autor: Chloe Pu (5 let v průmyslu nerezové oceli, slitin niklu a uhlíkové oceli)

Publikováno: 23. dubna 2026 (čas Pekingu)